Máte pocit, že vaše CV nevyniká mezi ostatními? Chcete zvýšit své šance na úspěch (nejen) v IT oboru? Přinášíme vám 14 praktických tipů, jak vytvořit atraktivní a profesionální životopis, který upoutá pozornost potenciálních zaměstnavatelů.
Tvorba životopisu je klíčovým krokem při hledání nové práce. Správně strukturované a přehledné CV může totiž rozhodnout o vašem pozvání na pohovor. Jaké jsou nejčastější chyby v životopisech a jak je napravit?
14 nejčastějších chyb v životopise
-
Příliš dlouhé CV (4-5 stran)
Ideální délka CV je 1-2 strany. Zahrňte pouze nejdůležitější informace a relevantní zkušenosti, které zaujmou potenciálního zaměstnavatele. Zbytek si nechte na pohovor :)
-
Chaotický popis pracovních pozic
Každou pracovní pozici stručně popište. Uvádějte hlavní kompetence, nástroje, a technologie, které jste využívali. Pomůže to zaměstnavateli lépe pochopit vaše zkušenosti.
-
Chybí úvodní odstavec
Na začátku CV shrňte své klíčové zkušenosti a úspěchy. Jak dlouho se v oboru pohybujete, jaké byly vaše hlavní odpovědnosti? Unikátní úspěchy z vás udělají zajímavého kandidáta v očích budoucího zaměstnavatele. Pochlubte se hned na začátku.
-
Historické pozice nerelevantní pro novou kariéru
Starší pozice, které nesouvisejí s novou kariérou, nezahrnujte nebo je zmiňte jen stručně (pokud je na ně v CV prostor, nebo nemáte jiné dostatečné zkušenosti). Tím udržíte CV přehledné a relevantní.
-
Smíšené jazyky v CV
Vytvořte CV buď pouze v českém nebo anglickém jazyce. Konzistentnost jazyka zlepšuje čitelnost dokumentu.
-
Nepřehledná sekce s kurzy a chybějící informace
Vždy uveďte název instituce, délku kurzu a informaci o případně získaném certifikátu. Názvy kurzů zvýrazněte tučným písmem.
Zajímá vás oblast IT a hledáte pracovní pozice a pracovní příležitosti v IT oboru? Ať už jste programátor, developer, tester, analytik nebo software architekt, ozvěte se nám a my vám z naší nabídky IT práce najdeme IT projekt na míru. Podívejte se, jaká volná pracovní místa v IT oblasti momentálně nabízíme. Pomůžeme vám najít nové pracovní výzvy a příležitosti. Těšíme se na spolupráci s vámi!
-
Mix kurzů, certifikátů a škol
Rozdělte školy a kurzy do samostatných sekcí. Školy umístěte na konec CV, kurzy a certifikáty do samostatné části - využít můžete prostoru i na levé straně dokumentu.
-
Chybějící fotka
Přidejte do CV fotografii. Díky fotografii zvýšíte zapamatovatelnost svého životopisu mezi ostatními kandidáty.
-
Smíšené značení úrovně jazyků
Používejte mezinárodní úrovně (A1, A2, B1, atd.) pro hodnocení jazykových dovedností. Pomůžete tím zaměstnavateli rychle zjistit vaši jazykovou kompetenci.
-
Nedostatečné hodnocení dovedností
Ohodnoťte své dovednosti a uveďte míru, jak moc je ovládáte. Vždy uvádějte jen ty, které opravdu umíte.
-
Sedí vám časová posloupnost?
Zkontrolujte si správnost termínů ve všech sekcích CV. Sedí vám časová posloupnost zaměstnání, kurzů apod.? Myslete na to, že každý chce jako první v životopise vidět vaše předchozí pracovní zkušenosti, které jsou seřazené chronologicky, od nejnovější po nejstarší.
-
Kontrola gramatiky
Na gramatické nedostatky použijte nástroje, které je odhalí (nebojte se použít ani AI). Gramatické chyby se v životopise netolerují, ostatně jako nikde jinde. Přečtěte si celý text několikrát a klidně ho nechte přečíst i další nezávislé oči, které možná uvidí to, co vy v danou chvíli ne. Protože by byla škoda, kdyby celá vaše snaha ztroskotala na špatném i/y.
-
Grafická úprava
Používejte šablony pro CV nebo alespoň tučné písmo pro zvýraznění názvů zaměstnavatelů a termínů. Čím je životopis přehlednější, tím se lépe hledají informace o vás.
Pro další tipy na vylepšení vašeho CV se mrkněte na článek Máte životopis? A můžeme ho vidět?, kde najdete také editovatelnou šablonu ke stažení.
-
Nerelevantní informace
Vyhněte se informacím o osobních návycích a obecným klišé, jako že jste spolehlivý či učenlivý, máte tah na branku apod. Zaměřte se na relevantní a konkrétní informace, které budoucí zaměstnavatel ocení.
Zkušený HR specialista dokáže zhodnotit životopis kandidáta během několika desítek sekund. Dejte si záležet na tom, jak celé vaše CV působí na první pohled, jak je strukturované a ukažte HR specialistům, že si ho mají přečíst až do konce.
Chtěli byste si také vytunit svůj LinkedIN profil? Podívejte se na článek Jak uspět na LinkedInu a jak si perfektně vyplnit vlastní profil. Díl III., kde vám dáme tipy a triky, které vám pomohou.
Životopis již máte připravený a chystáte se na pohovor? Přečtěte si článek Nejčastější otázky na pohovoru a připravte se s námi na nejčastější otázky, které vám může budoucí zaměstnavatel položit. Uvidíte, že vám příprava pomůže získat sebedůvěru a zmenšit nervozitu, která se na pohovoru často vyskytuje.
🟡 Chtěli byste začít pracovat v IT? Stáhněte si náš ebook ZAČNĚTE PRACOVAT V IT: aneb od prvních krůčků po vysněnou práci, ve kterém vás provedeme krůček po krůčku informacemi, kurzy i praxí, které jsou tolik potřebné nejen pro ty, kteří chtějí změnit obor, ale i pro ty, kteří se chtějí pracovně posunout a dále se vzdělávat.
🟡 Víte, jak si co nejjednodušeji a nejefektivněji připravit půdu pro nové pracovní začátky? Mrkněte na náš ebook: Připravte se na nová pracovní dobrodružství - Průvodce k úspěšné změně zaměstnání. Dream job je za dveřmi, stačí jen vzít správně za kliku.