2020 byl jedním z nejvíce nepředvídatelných roků. Turbulence, které nám pandemie Covid-19 nachystala, přiměly mnoho vědců, inženýrů a dalších techniků uvědomit si, že na vývoji technologií je nutné pracovat ještě intenzivněji než doposud. Jedině ty představují cestu, jak si ulehčit životy, připravit se a možná i trochu předvídat nepředvídatelné. Už během loňského roku jsme mohli v různých odvětvích pozorovat velmi zajímavá řešení a rychlé přechody na využívání technologií. Máme pro vás přehled nejlepších technologických trendů, které je třeba sledovat i v roce 2021:
Vzestup kvantového výpočtu (Quantum computing)
- V posledním desetiletí jsme viděli, že rozvoj technologií nezná hranice ani limity. S nárůstem digitalizace v Indii bude potřeba technologie Quantum computing, aby byly chráněny bankovní systémy a IT před kyber kriminalitou. Díky zpracování databáze jako kritické síly kvantového výpočtu budou technologie jako umělá inteligence aplikací, která získá významné výhody z vynikajícího zpracování kvantových počítačů.
- Nedávno Čína tvrdila, že vyvinula kvantový počítač, který by měl být deset miliardkrát rychlejší než Sycamore společnosti Google.
- Z posledního vývoje lze vidět, že mezi velkými IT giganty bude existovat obrovská konkurence v poskytování služeb v oblasti kybernetické bezpečnosti, vývoje léků, predikce klimatických podmínek atd., právě pomocí kvantového výpočtu.
Inteligentní internet věcí s NB IoT (Narrowband IoT)
- V aplikacích IoT jsme mohli pozorovat jako hlavní výzvu výdrž baterie. Podařilo se ji překonat pomocí NB IoT, na kterém se aktivně pracuje mimo jiné v Indii. BSNL (indická státní telekomunikační společnost) se společností Skylo jako první zahájily práce na prvním satelitu na světě založeném na NB-IoT, který má zefektivnit různá odvětví. Včetně rybářského, zemědělství, stavebních, těžebních a logistických podniků.
- Vzhledem k tomu, že do roku 2025 bude připojeno přibližně 21 miliard zařízení, bude mezi telekomunikačními společnostmi, jako jsou Jio, Airtel, Vodafone a dalšími, existovat obrovská konkurence. Zejména v poskytování nákladově efektivních a efektivních řešení pro jejich zákazníky v SaaS (Software jako služba) a model PaaS (platforma jako služba).
Inteligentní automatizace procesů (IPA)
IPA je pokročilá verze RPA, tj. Robotics Process Automation. Jde o kombinaci RPA a strojového učení. Vzhledem k vypuknutí COVID-19 většina IT průmyslu ohlásila, že pravděpodobně přejde trvalou práci z domova, přidaly se například i společnosti TCS, Deloitte, Twitter atd. Při tomto scénáři je nezbytné, aby každé odvětví kontrolovalo aktivitu, produktivitu a relativní výstup pracovní síly.
Očekává se proto, že techniky IPA zvýší efektivitu procesů, vylepší zákaznickou zkušenost, optimalizují produktivitu pracovní síly a budou tak generovat vyšší výnosy. V letech 2019 a 2020 jsme viděli, jak chatbot pomohl firmám automatizovat interakci se zákazníky, a tím snížit provozní náklady. Podobně různé techniky IPA pomohou firmám jakéhokoli druhu sestavit jakákoliv nezpracovaná data do strukturovaných. V důsledku toho budou techniky IPA směřovat ke snižování lidských chyb a zvyšování spokojenosti zákazníků.
Umělá inteligence
Umělá inteligence rozšíří své stopy v různých odvětvích, včetně vojenského, obranného, zemědělského, automobilového, školského, lékařského, stavebního atd. Moc a rozsah UI je nepředstavitelný; v podstatě je to nekonečné.
- Objevily se zprávy, že algoritmus umělé inteligence, vyvinutý systémy Heron, v srpnu 2020 zametl s lidským pilotem F-16 v simulovaném souboji 5:0.
- Spustilo se GPT-3, auto regresívní jazykový model, který využívá „deap-learnig“ (hluboké učení), a tím vytváří text podobný člověku.GPT-3 vyvinul laboratorní týmOpenAI. Očekává se, že tento model bude v budoucnu schopný generování textu ve vynikající kvalitě, takže bude obtížné rozlišit, zda je text generován lidmi nebo stroji.
- I v odvětví zemědělství se bude očekávat zvýšení produktivity plodin pomocí technik umělé inteligence, čímž se zvýší příjem zemědělců.
STEM ve škole a vysokoškolském vzdělávání
STEM jako zkratka pro science, technology, engineering a matematics. Dostává se nejen do našeho povědomí, ale i do školství.
Například Indie se již na tyto oblasti začala zaměřovat, Ministerstvo školství bude usilovat o zlepšení kvality indického vzdělávání, aby se vytvořila kvalifikovaná pracovní síla.
V USA s nedávno vydaným oznámením NEP 2020 ministerstvem školství dojde ke změně ve vzorcích učení všech institucí. Vidíme vzestup technologií, jako je umělá inteligence, strojové učení, velká data, blockchain atd. V Evropské unii by se měl tento přístup s důrazem na technologie začít implementovat v roce 2022.
Novinky pro vás sleduje Standa Keppert.