Jsme tu pro vás PO - PÁ 9:00 - 17:00 info@systeum.cz +420 608 408 716

Jsme tu pro vás PO - PÁ 9:00 - 17:00 obchod@systeum.cz +420 608 408 716

ChatGPT - jak na efektivní zadání a lepší výsledky

Když v roce 2007 Steve Jobs představil první iPhone, změnil způsob, jakým pracujeme s mobilním telefonem. Připomeňme si legendární hlášku od Steva Ballmera, tehdejšího CEO Microsoftu, který prohlásil, že iPhone nemá klávesnici, tzn. že se na něm špatně píšou emaily. Vzpomínám si, že i já jsem tehdy na první dotykový telefon reagoval vlažně. Až později jsem si uvědomil, že na dotykovém displeji můžu mnohem lépe surfovat internetem a konzumovat obsah. iPhone zkrátka změnil pravidla hry. A stejně jako s prvním iPhonem či vyhledávačem se uživatelé museli naučit pracovat, tak i ChatGPT a jeho budoucí nástupci představují novou kapitolu, která mění způsob, jakým pracujeme s daty.

Pojďte se společně s Martinem Smětalou podívat na praktické tipy pro účinnější práci s ChatGPT - novým, komplexním nástrojem, který vypadá jednoduše, ale uvnitř je poměrně složitý. Pokud vás zajímá obecný úvod o ChatGPT, přečtěte si článek Artificial Intelligence – nejlepší přítel člověka nebo Skynet?

Autor článku: Martin Smětala

 

ChatGPT a příkazy (prompts)

ChatGPT má opravdu jednoduchý interface – jedna příkazová řádka, kam můžete napsat jakýkoliv text a ChatGPT vám během chvíle napíše odpověď. Stejně však jako u Googlu, když napíšete špatná klíčová slova, vyjede vám ne zrovna očekávaný výsledek.

Vstupem je však pokaždé váš příkaz. A právě zde je „zakopaný pes“. U složitějších úkolů můžete zjistit, že výstup z ChatGPT není uspokojivý – může být moc obecný, může být z části vymyšlený, nedokončený, může být málo konkrétní, napsaný špatným stylem atd.

Obecně platí, že kvalita vstupu je přímo úměrná kvalitě výstupu z ChatGPT.

 

Jak docílit přesných výsledků při práci s ChatGPT? 

Nečekejte výsledek hned na základě jednoho příkazu. ChatGPT se musí „přípravit“ podobně jako si vývojář musí nastavit vývojářské prostředí, než začne vyvíjet.

 

Zajímá vás oblast IT a hledáte pracovní pozice a pracovní příležitosti v IT oboru? Ať už jste programátor, developer, tester, analytik nebo software architekt, ozvěte se nám a my vám z naší nabídky IT práce najdeme IT projekt na míru. Podívejte se, jaká volná pracovní místa v IT oblasti momentálně nabízímePomůžeme vám najít nové pracovní výzvy a příležitosti. Těšíme se na spolupráci s vámi!

 

TIPY PRO KVALITNÍ ZADÁNÍ PRO CHATGPT

  • Přiřaďte ChatGPT odbornou identitu 

Tímto usnadníte ChatGPT se zorientovat, jaký styl a obsah má mít váš výstup.

Například „Chci, abys jednal jako zkušený SEO marketing specialista.“, nebo „Act as s Unity programmíng expert.“.

 

  • Přidejte kontext a vstupní data

Pro většinu složitějších úkolů je také potřeba zadat vstupní informace do ChatGPT, aby si je uchoval v paměti a uměl s nimi pracovat v rámci našeho chatu.

Pokud například chci, aby mi ChatGPT shrnul dlouhý odborný článek o AI, který nechci celý číst, musím mu jej vypsat zvlášť v zadání a zeptat se ho, zda chápe, že toto je jen část úkolu, který po něm chci. Obecně je možné popis zadání rozdělit na více jednotlivých kroků. Zeptejte se ho mezi nimi, zda chápe, co po něm chcete a dejte mi příkaz, aby vaše zadání shrnul vlastními slovy. Tím budete mít jistotu, že si rozumíte.

 

  • Uveďte příklad, jaký očekáváte výsledek

Uveďte v zadání, jaký očekáváte výsledek. Tím budete odpovědi ChatGPT směrovat tam, kam potřebujete. Jak detailní má výsledek být, jak dlouhý, jakým tónem má být napsán, v jakém formátu atd. To vše z vašeho příkladu odpovědi AI vyčte a využije. Čím více příkladů uvedete, tím lepší a přesnější bude odpověď.

 

  • Donuťte ChatGPT, aby vám vysvětlil jednotlivé kroky, jak přišel na výsledné řešení

Tím získáte lepší výsledek, ale také náhled, jak na něj AI přišlo s vysvětlením.

Typický příklad je „Popiš jednotlivé kroky k řešení“, „Postupuj krok za krokem a každý z kroků popiš“, „Lets think step by step“, atd.

 

  • Velký úkol rozdělte na vícero menších

Tzn. popište postup následovně: „Až uděláš X, udělej Y, následně udělej Z.“, namísto pouhého: „Udělej X, Y, Z“. Pokud každý oddělený menší úkol obohatíte o příklad, kontext atd., získáte opravdu razantně lepší výsledek, jelikož ChatGPT může zpracovávat úkoly postupně a nikoliv najednou.

 

  • Nechte ChatGPT ohodnotit výsledky od nejlepšího po nejhorší (%)

Tato část zadání bude výhodná zvláště v případě, kdy vám AI vypisuje více výsledků, než sami chcete, případně jsou výsledky velmi subjektivní. Tím, že necháte AI ohodnotit jednotlivé výsledky od 1 % po 100 %, můžete omezit množství výsledků nebo je seřadit a mít tak jasný přehled, jak vhodné jednotlivé varianty jsou.

 

  • Zeptejte se přímo ChatGPT, jak by vaše zadání mohl ještě vylepšit

Praktická ukázka, jak zadat zadání ChatuGPT

Místo obecně zadaného příkladu:

Jsem React vývojář a chci od ChatGPT, aby mi vypsal 20 společností, které mají méně jak 1 000 zaměstnanců a jsou pro mě zajímavé.

Zkuste zadání podle uvedených pravidel:

Jednej jako profesionální Hiring manager, který pomáhá IT specialistům najít perfektní práci. Jsem React vývojář, který hledá práci ve společnosti, která má méně jak 1 000 zaměstnanců a nabízí full remote spolupráci. Vypiš mi 20 nejvhodnějších společností ve formátu:

(jméno společnosti), (počet zaměstnanců), (možnost full remote), (očekávaný plat)

Pak pro každou z těchto společností uveď důvod, proč by pro mě měly být ideálním zaměstnavatelem.

Uvedu příklad:

Replit, 200, ANO, mzda 250.000 Kč měsíčně

Replit je skvělá firma vyvíjející inovativní IDE v prohlížeči, které využívají tisíce vývojářů po celém světě. Vývoj v Reactu je pro ně aktuálně velmi důležitý, takže můžete snadno najít uplatnění i dobrý kolektiv v perspektivní firmě i zaměření.“

 

Tímto způsobem získáte kvalitnější a detailnější výsledky. Pamatujte však, že ChatGPT obecně není vhodný pro vyhledávání práce, jelikož jeho data sahají pouze do roku 2021 a nemá přístup k internetu. Je vhodnější pro práci s texty, jejich syntézu a vyhodnocení.

 

Poznámka:

Pokud se při výpisu řešení ChatGPT najednou zastaví v půlce věty či slova, znamená to, že jste narazili na limit odpovědi (cca 1 000 slov) a musíte mu jen napsat „Pokračuj, kde jsi skončil.“, nebo „Continue“. 

Avšak pozor! U opravdu velkých zadání může ztratit kontext a začne výstup psát od začátku. Je to z toho důvodu, že aktuální limit u GPT-4 pro udržení kontextu je cca 4 000 slov v rámci zadání i rozepsaného řešení. V takovém případě je dobré mít zadání co nejvíce stručné, aby byl prostor pro výstupní informace.

 

Zajímavost na konec:
Tvorba dotazů (tzv. prompts) je v dnešní době velmi poptávaná zkušenost. Na internetu se již objevují inzeráty na pozici Prompt Engineera, které nabízejí platové očekávání okolo 350 tisíc dolarů za rok. Jen doufám, že u této pozice neočekávají 5 let předchozích zkušeností na obdobné pozici.

 

Pokud se vám tento článek líbil a máte zájem o další pokračování, napište nám váš názor nebo otázky. Budeme rádi, když se podělíte o své zkušenosti s ChatGPT nebo nám dáte návrhy na další témata, kterým bychom se mohli věnovat.

 

🟡 Hledáte zajímavý projekt? Mrkněte, jak to u nás chodí a jaké kolegy aktuálně hledáme.

🟡 Máte kolegu nebo kamaráda, který se poohlíží po novém projektu? Zapojte se do našeho referral programu Doporuč a získejte finanční odměnu za doporučení.

🟡 Chtěli byste začít pracovat v IT? Stáhněte si náš ebook ZAČNĚTE PRACOVAT V IT: aneb od prvních krůčků po vysněnou práci, ve kterém vás provedeme krůček po krůčku informacemi, kurzy i praxí, které jsou tolik potřebné nejen pro ty, kteří chtějí změnit obor, ale i pro ty, kteří se chtějí pracovně posunout a dále se vzdělávat.

🟡 Víte, jak si co nejjednodušeji a nejefektivněji připravit půdu pro nové pracovní začátky? Mrkněte na náš ebook: Připravte se na nová pracovní dobrodružství - Průvodce k úspěšné změně zaměstnání. Dream job je za dveřmi, stačí jen vzít správně za kliku.

Nebo sdílejte tento článek, který třeba poslouží i vašim známým.

Chcete dostávat naše články pravidelně do schránky? Nechte nám tady svůj email a my si rádi zahrajeme na poštovní sovy.

Mohlo by vás také zajímat

Jak funguje AI a může nabýt vědomí?

čtení na 5 minut 2.6.2023

Jak efektivně motivovat AI v prompt...

čtení na 4 min 11.1.2024

ARTIFICIAL INTELLIGENCE – nejlepší ...

čtení na 4 minuty 7.12.2022

Umělá inteligence v programování: k...

čtení na 2 minuty 15.6.2021

Jak se o nás mluví?
Zeptejte se našich klientů…

Systeum
Systeum

„Systeum je jedním z největších dodavatelů našich testerských kapacit. Můžu říct, že kvalita uchazečů je vysoko nad průměrem. Také oceňuji velkou ochotu vyjít vstříc všem našim požadavkům.“

Head of test execution

„Systeum je dlouhodobý partner, u kterého máme jistotu, že kandidáti jsou kvalitní a prověření. Od roku 2015 máme díky nim fungující kvalitní seniorní týmy C++ embedded vývojářů a auto testerů.“

Head of Payment Application

„Systeum, thank you for your help to find the right fit to my team! I can recommend cooperation with you to everybody. Very professional, smooth and friendly.“

IT CIM Inventory Management Development

Příklady dlouhodobé spolupráce

Porsche Moneta Raiffeisenbank Generali Komerční banka Monster